TÜRKİYE'NİN KPSS-A ALANINDA EN ÇOK KAZANDIRAN EĞİTİM KURUMUNDA UYGULANAN
KPSS-A(HUKUK-İKTİSAT-MALİYE-MUHASEBE) KURS PROGRAMLARI

 2023 KPSS-A GRUBU SINAVI İÇİN ERKEN KAYIT DÖNEMİ KURS KAYITLARIMIZ
DEVAM EDİYOR!

HUKUK MALİYE İKTİSAT MUHASEBE
ANAYASA HUKUKU
İDARE HUKUKU 
CEZA HUKUKU
MEDENİ HUKUK
BORÇLAR HUKUKU
TİCARET HUKUKU
İCRA İFLAS HUKUKU
MALİYE TEORİSİ
KAMU HARCAMALARI
KAMU GELİRLERİ
TÜRK VERGİ SİSTEMİ VE VERGİ HUKUKU
BORÇLANMA
BÜTÇE
MALİYE POLİTİKASI
 
MİKRO İKTİSAT
MAKRO İKTİSAT
PARA-BANKA
ULUSLARARASI İKTİSAT
KALKINMA-BÜYÜME
TÜRKİYE EKONOMİSİ
İKTİSADİ DÜŞÜNCELER TARİHİ
GENEL MUHASEBE
MALİ TABLOLAR ANALİZİ
MALİYET MUHASEBESİ
200 SAAT 75 SAAT 200 SAAT 75 SAAT
 
TÜRKÇE MATEMATİK  TARİH COĞRAFYA
30 SAAT 70 SAAT 70 SAAT 30 SAAT

2023 KPSS-A (HUKUK,İKTİSAT,MALİYE,MUHASEBE) HAFTA İÇİ GRUBU
Başlama Tarihi 26 EYLÜL 2022
Hangi Günler PAZARTESİ-SALI-ÇARŞAMBA-PERŞEMBE
Ders Saatleri 09.30 - 14.30

2023 KPSS-A GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR
Başlama Tarihi 4 KASIM 2022
Hangi Günler CUMA
Ders Saatleri 09.30 - 14.30
KPSS A Grubu Sınavı Nedir?
KPSS A Grubu sınavı kamu kurumlarında bulunan kariyer meslek memuruklarına girişte kullanılacak puanları almak için girilmesi gereken sınavdır.
 
KPSS A Grubu Sınavını Kim Yapmaktadır?
Bu sınav Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir.
 
KPSS A Grubu Sınavına Hangi Bölümlerden Mezun Adaylar Girmeli?
KPSS A Grubu meslekler Kurumlarda yer alan Kariyer Mesleklerdir. Bu meslekler Uzmanlık, Müfettişlik, Denetmenlik, Denetçilik, Kontrolörlük unvanları ile anılmaktadırlar. Farklı olarak; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun denetim personeli Murakıp olarak anılmaktadır.
 
KPSS A Grubu Sınavı Her Yıl Yapılıyor mu?
KPSS A Grubu sınavı B Grubu Sınavının aksine her sene gerçekleştirilmektedir. KPSS B Grubu sınavı yalnızca çift yıllarda gerçekleştirilmektedir ve adaylar çift yıllarda almış oldukları puanı iki sene atamalarda kullanmaktadırlar.Yani önümüzdeki KPSS B grubu sınavları 2020 yılında gerçekleştirilecekken, KPSS A Grubu sınavı 2019 yılında yapılacaktır. KPSS A Grubu sınavı neticesinde elde edilen puanların geçerlilik süresi iki yıldır.Yani 2019 yılında alınacak KPSS A Grubu puanı 2021 KPSS’ye kadar geçerliliğini koruyacak, başvurularda kullanılabilecektir.Buna tek istisna uygulama 2017 yılında yapılmıştır. KPSS Puan sisteminin değiştirilmesi nedeniyle o yıla mahsus olarak puan geçerlilik süresi bir yıla düşürülmüş, sonrasında yeniden normal seyrine dönmüştür.
 
KPSS A Grubu Sınavına Girecek Adaylar Hangi Oturumlara Katılmalı? 
KPSS A Grubu sınavına katılmak isteyen adayların, KPSS Lisans sınavı’na ve KPSS A Grubu Alan bilgisi sınavı’na başvuru yapması gerekmektedir.Çünkü adayların KPSS A Grubu puanlarının (48 puan türünü) hesaplanmasında KPSS Lisans sınavında çözülecek olan Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin de katsayı bulunmaktadır.Adayların bu sınava girmeden, KPSS A Grubu puanlarının hesaplanması mümkün olmayacaktır.
KPSS Lisans Sınavı iki temel testten oluşmaktadır. Bu testler Genel Yetenek ve Genel Kültür testleridir. Her iki testte de adaylara 60’ar soru yöneltilmekte ve bu toplam 120 soru için 130 dakika süre tanınmaktadır.KPSS Lisans Sınavı KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavından bir hafta önceki Cumartesi günü ülkedeki tüm illerde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca adayların KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavına da başvuru yapmaları ve bu alandaki testlere katılmaları gerekmektedir.KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavında adayları toplam üç oturum beklemektedir. Adaylar bu üç oturumdan istediğine girme hakkına sahiptir.Yani her üç oturuma da katılma zorunluluğu yoktur. Ancak adayların tüm puanlarının hesaplanması ve daha fazla şansa sahip olabilmesi için tüm oturumlara katılmalarını önermekteyiz.Yanlızca kendi alanından atanmak isteyen Hukuk Fakültesi mezunu adaylar ile İstatistik Bölümü mezunu adaylar kendilerini ilgilendiren kısma katılım gösterebilir diğer oturumlara katılmayabilirler.
 
KPSS A Grubu Oturumları şu şekildedir;
   
Oturumlar iki gün halinde sadece belirli sınav merkezlerinde gerçekleştirlmektedir.Oturumların uygulanmasında adaylara kitapçıklar tek tek dağıtılmaktadır ve her bir ders için 50 dakika süre tanınmaktadır.Yani Pazar Sabah oturumu için adaylara önce İşletme kitapçığı verilicek ve bu testi çözmesiiçin 50 dakika süre tanınacaktır. Yalnız tüm dersler içerisinde tek istisna süre İstatistik kitapçığı için geçerlidir.Kitapçığın çözülmesi için adaylara 60 dakika süre tanınmaktadır.

KPSS A Grubu ve Mühendislik Fakültesi
Bazı unvanlar için Mühendislik fakultesi mezunu adaylar için de alımlar olabilmektedir.Özellikle Bilişim Uzmanı unvanı için Kurumlar Mühendislik Fakültesinden mezun adaylardan alım yapmak üzere ilana çıkmakatadır.Mühendislik Fakültesinden mezun olan adayların yapılıcak alımlarda Kurumlar KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puan KPSS Lisans sınavına girmesi yeterli olmaktadır.Çünkü bu alandan türlerini istemektedir.
 
KPSS A Grubu Puan Türleri
KPSS A Grubu sınavına girecek olan adayları KPSS P1’den KPSS P48’e kadar olan 47 adet puan türü beklemektedir.Adet 47’dir,çünkü KPSS P10 puan türü Öğretmen Adayları için ayrılmış bir puan türüdür ve A Grubu adayları için hesaplanmamaktadır.Bu 48 puan türünün ilk üç tanesi yalnızca Genel Yetenek - Genel Kültür testlerini içermekte iken, diğerleri Alan Bilgisi derslerinden de ağırlık taşımaktadır.KPSS P12 ve KPSS P13 istatistik mezunu adayların A grubu mesleklere girişte kullanabileceği puan türleri iken geri kalan puanlar tüm adaylara hitap etmektedir.
 
Test Ağırlıkları
Puan türlerini sıralarken hangi dersin ağırlığını içermeye başladıklarına göre tasnif edeceğiz.Başka dersleri içerseler de puan türlerinin sistematiğinde bir tane dersin baz olması söz konusudur.Sıralama da buna göredir.Bu tip puan türlerinin başlangıcında hangi ders temelli olduğu kitapçığın son sayfasındaki tabloda belirtilmiştir. 
 
KPSS A Grubu Dersleri ve Bu Derslerin Konuları Nelerdir?
KPSS A Grubu adaylarını yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında iki ayrı sınav beklemektedir.Lisans mezunu tüm adayların katılması gereken KPSS Lisans ve A Grubu adaylarının katılması gereken KPSS A Grubu sınavları KPSS Lisans Sınavı Genel yetenek ve Genel Kültür olmak üzere iki testten meydana gelmektedir.Bu testlerin içerdiği dersler ve soru sayıları şu şekildedir.


KPSS A Grubu Alan Bilgisi Sınavı aşağıdaki derslerden meydana gelmektedir; (Ders sıralaması etki ettiği puan türü durumuna ve Kurumların seçtiği puan türlerinin içerdiği dersler baz alınarak yapılmıştır.)

Ana Alan Dersleri:
Adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerine ilave olarak puanlarını en çok etkileyen ve en çok dersin hesaplanmasında etkili olan derslerdir.Bu 4 ana alan KPSS A Grubunun omurgasını oluşturmaktadır.Bu alanlarda yüksek net yapamayan adayların çoğu kurumun tercih ettiği puan türleri düşük olacağından şansları oldukça az olacaktır.
 
Muhasebe Dersi- 40 soru
Maliye Dersi- 40 soru
İktisat Dersi- 40 soru
Hukuk Dersi- 40 soru
 
İkincil Alan Dersleri
Bu alan dersleri yukarıdaki dörtlüye göre ikincil önemdedir.Hem daha az puanda etkilidirler hem de daha az kurum tarafından tercih edilen puan türleri üzerinde etkileri vardır. Daha çok ilgili bölüm mezunlarını alakadar eden alımları veya SGK gibi, İçişleri Bakanlığı gibi özellikli Kurumların alımlarında tercih ettikleri puan türleri üzerinde daha etkilidirler.
Uluslararası İlişkiler Dersi - 40 soru
Kamu Yönetimi Dersi - 40 soru 
Çalışma Ekonomisi Dersi - 40 Soru
İşletme Dersi - 40 soru 
İstatistik dersi yalnızca KPSS P12 ve KPSS P13  puanlarının hesaplanmasında etkilidir ve bu alandan mezun adayları ilgilendirmektedir.
 
KPSS A Grubu Puanları Nasıl Kullanılır?
KPSS A Grubu sınavına katılan adaylar puanlarını aldıktan sonra Kurumların açacakları sınavları bekleyecektir. Yani KPSS B grubunda olduğu gibi merkezi bir atama söz konusu değildir.Adaylar KPSS sonrası süreçte Kurumların açacağı, Uzmanlık, Müfettişlik, Denetmenlik, Denetçilik ve Kontrolörlük gibi ilanlara KPSS’den almış oldukları ve Kurumun istediği puan türü ile başvuruda bulunurlar. Kurumlar bu sınavları yalnızca sözlü mülakat veya yazılı sınav + sözlü mülakat şeklinde yapabilmektedirler. Başvuru neticesinde adaylar  ilanın durumuna göre mesleğe alınacak aday sayılarının 2 katı, 3 katı, 4 katı, 5 katı, 10 katı veya 20 katı kadar aday içerisinde yer almalıdırlar. 

 

Birden Fazla KPSS Puan Türü İstenen Alımlarda Adaylar Hangi Puan Türünü Kullanmalılar?
Bazı ilanlarda Kurumlar bir unvan alımı için birden çok puan türü belirleyebilirler.Örneğin bir Uzman Yardımcılığı alımında Kurum KPSS P47 ve KPSS P48 puan türlerinden en az 80puan istiyor olsun.Adayın her iki puan türünde durumu şu şekilde olsun;
   
Böyle bir durumda adayın her ne kadar sıralaması KPSS P48 puan türünde daha iyi olsa da, ilana başvuruda bulunacak adaylar puana göre sıralanacağından adayın YÜKSEK OLAN puan türü ile başvuru yapması gerekmektedir.Aksi halde dezavantajlı duruma düşecek belki de düşük puan nedeniyle liste dışı kalacaktır.Yine benzer şekilde bir adayın hem KPSS 2018’de hem KPSS 2019’da almış olduğu KPSS P48 puanı olsun ve adayın 2018 yılında almış olduğu puan daha yüksek olsun.Aday KPSS 2018 puanlarını son kullanabileceği zamana kadar gelen bir ilana başvurmak için 2018 puanı daha yüksek olduğu için onu kullanmalıdır.Yani 2019 KPSS’ye girip daha düşük puanlar almış olsa bile, YÜKSEK OLAN PUANI son geçerlilik dönemine kadar geçerlidir,yeni sınava girmiş olmak önceki puanını geçersiz kılmaz.
 
KPSS A Grubu Kurum Sınavı İlanları Ne Şekilde Gelebilir?
KPSS A Grubu sonrası adayların girecekleri Kurum Sınavı ilanları bir kaç farklı biçimde gelmektedir;
 
Tüm Fakülte Mezunları'na yönelik ilanlar;
Bu tip ilanlarda mesleğe alım yapılacak fakülteler belirtilmekte ve o fakültede yer alan tüm adaylar sınava başvuru yapabilmektedir.Bu genel itibariyle İİBF/SBF/İktisat ve İşletme Fakültesi şeklinde olmaktadır. Bazı ilanlarda bu grupla birlikte Hukuk Fakültesi mezunu adaylar da sınava başvuru hakkına sahip olabilmektedirler.
 
Bölüm Belirtilen İlanlar
 
Bu tip ilanlarda tüm fakülte bölümlerine yönelik değil tek tek bölümlerin sayılması şeklinde ilana çıkılmaktadır.Örneğin; ilk maddede yer alan fakültelerin, İktisat 
Maliye ve İşletme mezunları denilebilmekte, haricinde kalan bölüm mezunları sınava başvuruda bulunamamaktadır.Bu Mühendislik Fakülteleri için de ortaya çıkabilmektedir.
 
KPSS Puanı İstemeyen Kurum Sınavları
 
KPSS A Grubu alımlarının ciddi bir kısmında kurumlar adaylardan KPSS A Grubu puan türlerinin birinden belli bir puan almasını talep etmektedir.Ancak bu kaidenin dışında hareket eden kurumlar da bulunmaktadır.Genel itibariyle bu kurumlar kendi sınavlarını gerçekleştirmekte ve adayları bu yol ile elemektedir.
 
Bu kurumlar ve alım gerçekleştirdikleri unvanlar 
 
PTT Uzman Yardımcılığı
Banka Uzman Yardımcılıkları
Banka Müfettiş Yardımcılıkları
Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu
Cumhurbaşkanlığı İletişim Uzman Yardımcılığı
Kaymakam Adaylığı Sınavı
İdari Yargı Hakimliği Sınavı
Adli Yargı Hakimliği Sınavı(Hukuk Fakültesi Mezunları için)
Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı
 
 
ÜCRETSİZ VERİLEN YAYINLAR
 
KPSS-A KONU ANLATIMLI VİDEO DERS NOTLARI

BENİM HOCAM MALİYE VİDEO DERS NOTLARI
 
BENİM HOCAM MUHASEBE VİDEO DERS NOTLARI
 
BENİM HOCAM İKTİSAT VİDEO DERS NOTLARI
 
HUKUK EĞİTMENLERİMİZİN DERS FASİKÜLLERİ
 
KPSS-A SORU BANKALARI

BENİM HOCAM  YAYINLARI  İKTİSAT  SORU BANKASI

BENİM HOCAM YAYINLARI MUHASEBE  SORU BANKASI

YARGI AKADEMİ MALİYE  SORU BANKASI

YARGI AKADEMİ HUKUK SORU BANKASI

GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR KONU ANLATIMLI VİDEO DERS NOTLARI

BENİM HOCAM GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR  VİDEO DERS NOTLARI
 
GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR SORU BANKALARI

BENİM HOCAM  YAYINLARI  GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR  SORU BANKASI

KPSS-A GRUBU YAPRAK TEST

YARGI AKADEMİ  YAYINLARI  HUKUK-İKTİSAT-MALİYE-MUHASEBE  ÇEK KOPART YAPRAK TEST

ÇIKMIŞ SORULAR KİTABI

YARGI YAYINLARI HUKUK-İKTİSAT-MALİYE-MUHASEBE 2012-2021 ÇIKMIŞ SORULAR KİTABI

TÜRKİYE GENELİ DENEME SINAVLARI

GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR  15 ADET TÜRKİYE GENELİ DENEME SINAVLARI

A GRUBU  15 ADET TÜRKİYE GENELİ DENEME SINAVLARI